Biologiczne zwalczanie szkodników i chorób roślin. Co wykorzystać?

Biologiczne zwalczanie szkodników i chorób roślin. Co wykorzystać?

Piękne kwiaty i krzewy zdobią niejedno podwórko, niemniej jednak często musimy być przygotowani na walkę ze szkodnikami i chorobami, aby utrzymać zachwycające i zdrowe rośliny. Pierwszym wyborem w tej walce często jest tzw. „chemia”, my przedstawimy Ci bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Biologiczne zwalczanie szkodników

Metoda ta w przeciwieństwie do środków chemicznych nie wpływa negatywnie na środowisko, a polega ona m.in. na wykorzystaniu różnorodnych owadów przeciwko szkodnikom niszczącym nasze rośliny. Taka pielęgnacja ogrodów jest ekologiczna i pożyteczna. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że metoda ta najczęściej wykorzystywana jest w obiektach zamkniętych np. szklarniach, ale w ogrodzie też możemy z niej skorzystać.

Na początek musimy pamiętać, że nie możemy równocześnie opryskiwać roślin środkami chemicznymi, jeśli stosujemy biologiczne zwalczanie szkodników.

Owady przeciwko owadom

Mając ogród często sadzimy w nim kwiaty np. róże, wtedy równie często spotykamy mszyce, które żerują na tego typu roślinach. Ekologicznym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości jest „zaproszenie” biedronek, które żywią się mszycami. Jedna biedronka w ciągu dnia zjada kilkadziesiąt mszyc, larwa biedronki kilkaset, tak więc owady te są niezwykle pożyteczne w walce ze szkodnikami. Z mszycami poradzą sobie również złotooki. A żeby zachęcić pomocne stworzonka do pozostania w naszych ogrodach, warto mieć miejsca, w których mogą one schronić się również na zimę np. domki dla pożytecznych owadów.

Roztocza dla drzew

Podczas pozbywania się szkodników z drzewek np. pędziorków czy też szpecieli warto wykorzystać dobroczynki gruszkowe, czyli pożyteczne roztocza, które szybko zjedzą nieproszonych gości, a Twoje drzewka znów będą zdrowe i piękne. A jak zdobyć tego typu roztocza do ogrodu? Należy jedynie zakupić specjalne opaski zasiedlone dobroczynkami.

Biopreparaty na szkodniki

W walce z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie możesz wykorzystać również wszelkiego rodzaju biopreparaty, które zwierają np. nicienie. Niekiedy pomocne będą również bakterie, szczególnie jeśli mamy problem z gąsienicami.

Metod walki ze szkodnikami jest wiele, my polecamy także używanie tych bardziej ekologicznych sposobów bez „chemii”.