Rośliny owadożerne w ogrodzie i mieszkaniu

Rośliny owadożerne w ogrodzie i mieszkaniu

Jednymi z najbardziej inspirujących roślin są te żywiące się nie tylko składnikami mineralnymi, znajdującymi się w glebie, ale także owadami. Ze względu na swoją naturę wymagają nieco innej pielęgnacji i uprawy niż tradycyjne kwiaty doniczkowe. Sprawdźmy, jakie gatunki najchętniej uprawiane są w naszych domach i ogrodach i dowiedzmy się o nich nieco więcej!

Rośliny owadożerne – rodzaje

Na świecie możemy spotkać się z ponad 600 gatunkami tego rodzaju roślin, jednak tylko niektóre z nich nadają się do uprawy w naszych domach i ogrodach. Do najbardziej popularnych należą: dzbanecznik, muchołówka oraz rosiczka.

Dzbanecznik, jak jego nazwa sama wskazuje, jest pnączem charakteryzującym się liśćmi zakończonymi swojego rodzaju dzbaneczkami. To w nie najpierw wabi insekty, a po złapaniu trawi je w płynie trawiennym. To, co przyciąga do niego ofiary to przede wszystkim kolor, ale także słodkawy zapach nektaru, jaki wydobywa się z każdego dzbanuszka.

Muchołówka to natomiast bylina, która charakteryzuje się bardzo egzotycznym wyglądem. Jej soczyste, zielone liście w kształcie pułapek zakończone są kolcami, uniemożliwiającymi wydostanie się ofiary.

Rosiczka z kolei charakteryzuje się długimi i płaskimi liśćmi, które pokryte są atrakcyjnym dla insektów nektarem. W ten sposób może skutecznie wabić ofiary, które następnie zostaną zwinięte wewnątrz liści i tam zostają trawione.

Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Ich pielęgnacja nieco różni się od tej, którą stosujemy w przypadku większości naszych domowych i ogrodowych kwiatów. Dzieje się tak, ponieważ gatunki owadożerne, jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie dbają o swoje odżywianie poprzez wabienie, a następnie zjadanie swoich ofiar. Dzięki temu nie musimy martwić się o dostarczanie im dodatkowych składników odżywczych w postaci nawozów, które raczej doprowadziłyby do uszkodzenia korzeni niż odżywienia rośliny.

Gatunki owadożerne lubią słońce, dlatego w domu najlepiej ustawiać je na odpowiednio nasłonecznionym parapecie, natomiast w ogrodzie można je sadzić z bezpośrednim dostępem światła. Jako że w większości pochodzą z krajów tropikalnych, lubią także mokrą glebę oraz niezwykle wilgotne powietrze. Należy zatem dbać o ich regularne nawadnianie – przesuszenie szybko może być opłakane w skutkach. Co ciekawe, dzbaneczniki, muchołówki i rosiczki kochają deszczówkę, dlatego szczególnie dobrze służy im posadzenie w ogrodzie. Dla roślin owadożernych, rosnących w zamkniętych przestrzeniach najlepiej zadbać o regularne dostarczanie im nie wody z kranu, ale właśnie naturalnej deszczówki.