Ziemiórki – jak walczyć, o czym pamiętać

Ziemiórki – jak walczyć, o czym pamiętać

Jednym z owadów zagrażających różnego rodzaju roślinom są ziemiórki. Są to szkodniki podobne w budowie do muszek owocowych, jednak duża bardziej niebezpieczne dla wielu roślin. Dorosłe osobniki same w sobie nie stanowią dużego zagrożenia, jednak składane przez nich jaja i wykluwające się z nich larwy mogą niszczyć zarówno rośliny doniczkowe, jak i te zasadzone bezpośrednio w ziemi.

Ziemiórki – dlaczego są niebezpieczne dla roślin?

Owady te szczególnie upodobały sobie glebę wilgotną, dlatego najczęściej możemy je znaleźć w ziemi roślin wymagających stałego podlewania. Dorosłe osobniki składają w niej larwy, aby te mogły żywić się dobrze odżywioną składnikami mineralnymi glebą. Problem pojawia się jednak nie, gdy ziemia jest wilgotna, natomiast wtedy, gdy zaczyna przesychać. Wówczas larwy zaczynają poszukiwać wilgoci, która znajduje się właśnie w dobrze odżywionych korzeniach naszych roślin. Najbardziej zagrożone będą oczywiście młode rośliny oraz siewki, które mają zdecydowanie mniejszy system korzeniowy, który łatwo jest uszkodzić.

Jak walczyć z ziemiórkami?

Po pierwsze, jeśli posiadamy rośliny, które wymagają torfowego podłoża oraz odpowiedniego nawodnienia, należy być niezwykle czujnym. Gleba, w których są zasadzone jest doskonałą pożywką dla tego rodzaju owadów i istnieje duże prawdopodobieństwo, że złożą w niej larwy. Należy zatem nie dopuszczać do przesychania podłoża i dbać o regularne nawodnienie rośliny. Wilgotna gleba sprawi, że owady zwyczajnie nie zainteresują się jej korzeniami i będą czerpały składniki mineralne wyłącznie z podłoża.

Po drugie, jeśli znajdziemy ziemiórki, możemy spróbować samodzielnie wybrać je z ziemi. Jest to jednak metoda czasochłonna i nie gwarantująca, że larwy co do jednej zostaną usunięte. Inną, domową techniką jest postawienie żółtych pojemników z wodą obok doniczek. Owady zainteresowane jaskrawym kolorem wpadną do wody i utopią się.

Po trzecie, warto stosować także preparaty chemiczne, które są najskuteczniejszą metodą zwalczania ziemiórek. Są to różnego rodzaju środki, z których należy wykonać roztwór i podlewać nim zainfekowaną glebę lub preparaty biologiczne z nicieniami, będącymi naturalnym wrogiem tego rodzaju owadów.

Dobrą metodą na pozbycie się już dorosłych, latających ziemiorek są żółte pułapki lepowe obustronnie klejące. Ten system mechanicznego odłowu szkodników na powierzchni lepkiej doskonale sprawdza się w ochronie każdego gatunku roślin – wystarczy, że taką pułapkę podwiesimy przy kwiatku.