Wełnowce

Wełnowce to szkodniki, które potrafią zupełnie zniszczyć rośliny domowe.

  • na liściach, łodygach widoczne są maleńkie białe punkty, wyglądające jak grudki białego pyłku
  • przy nasadzie liści, w ciasnych, trudnodostępnych miejscach, występują całe skupienia białych owadów (zdjęcie)
  • kwiaty, liście, łodygi żółkną i obumierają,
  • roślina jest pokryta lepką rosą (spadzią).

Wełnowce rozmnażają się bardzo szybko, a ten biały woskowy nalot (przypominają wełnę) chroni je przed środkami owadobójczymi. Lepka rosa, którą wydzielają te szkodniki, sprzyja rozwojowi grzybów, więc inwazja wełnowców może być początkiem całej gamy chorób. Ponadto owady te są również nosicielami wirusów roślinnych.

Ale skąd one się wzięły?
Najczęściej przynoszone są ze sklepów, z nowymi kwiatami. Bardzo ważne jest, aby rośliny przejrzeć na obecność szkodników jeszcze w sklepie. Warto sprawdzić spodnią część liści oraz rozchylić łodygi i sprawdzić ich podstawę.
Niestety szkodniki mogą się kryć również w ziemi, dlatego w domowych kwiatach trzeba regularnie zaglądać do doniczek.

Na czym żerują?

Głównie na storczykach, palmach, kaktusach i sukulentach.

Jak zwalczyć wełnowce?

Walka z wełnowcami jest bardzo długotrwała i pracochłonna. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają, a do żerowania i składania jaj wybierają często trudno dostępne miejsca. Nie pomaga w tym również ich woskowy nalot, ograniczający działanie środków owadobójczych.

  • Zrób zaatakowanej roślinie kwarantannę, póki wełnowce nie zaatakowały kolejnych.
  • Usuń ręcznie widoczne osobniki lub ich kolonie. Przygotuj sobie roztwór wody z dodatkiem mydła, płynu do naczyń lub alkohol i namoczonym w nim patyczkiem chigienicznym przecieraj miejsca zaatakowane. Roztwór ten rozpuści woskowatą powłokę i pomoże w skutecznym usunięciu wełnowców.
  • Na początek wypróbuj środki bez pestycydów, które są dużo bezpieczniejsze do użycia w domowych warunkach. Preparaty te typu mają w składzie z oleje, których działanie polega na tym, że oblepiają szkodniki i uniemożliwiają im oddychanie. Niestety zabiegi te należy powtarzać często, a najlepiej kiedy są uzupełnieniem ręcznego usuwania tych owadów.

W przypadku środków zawierających pestycydy trzeba zachować ostrożność i działać selektywnie. Zawsze należy je stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Niezwykle istotna jest również ochrona skóry i oczu. Ważne też, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta tego typu preparatów.