Prace jesienne

Prace jesienne

Dziś druga część prac, jakie każdy ogrodnik powinien wykonać przed nadejściem zimy.

💪Sprawdźcie czy już wszystko macie zrobione, a może z czymś trzeba jeszcze poczekać.

💧1. Zamknij system nawadniania – wydmuchnij wodę sprężonym powietrzem i zakręć zawór. Jeśli nie wiesz jak o zrobić, wezwij fachowca. lepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście, niż montować nowy licznik wody.

🌳2. Podwiąż rozłożyste krzewy, aby nie połamał ich śnieg. Oczywiście na to mamy jeszcze trochę czasu, ale czy zima zwykle nie zaskakuje kierowców? Ogrodników nie powinna! 😀

🪵3. Suche i spróchniałe gałęzie utnij. Zasada prosta – wszystko co martwe gnije i powoduje rozwój chorób na zdrowych częściach roślin.

🍃4. Sprawdź czy wiatr nie wydmuchał ziemi lub kory z podłoża odsłaniając korzenie roślin. Jeśli tak, koniecznie przykryj je, aby nie przemarzły.

🌬️5. Czy okrywać rośliny włókniną? Zdania są podzielone. Na pewno nie teraz. Z okrywaniem należy wstrzymać się do nadejścia mrozów, pamiętając, że jeśli roślinie będzie „za ciepło” – puści pąki zbyt wcześnie, a wtedy już bardzo łatwo o uszkodzenia mrozowe.

🪚6. Pamiętaj, aby wyczyścić i schować narzędzia ogrodowe. Sekator po całej zimie na zewnątrz raczej nie będzie się nadawał do pracy. Podobnie z łopatą i grabiami.

🏚️7. Zabezpiecz meble ogrodowe i … grilla. Często o tym zapominamy, albo przypomina się zbyt późno. Jeśli nie macie ich gdzie schować – wystarczy dobra plandeka. Warto poświęcić teraz trochę czasu, a wiosną zaoszczędzi nam dużo nerwów 😀